Nyheter från våra lag
Göteborg och lite annat
ÄLI Pojkar Junior - Idag, 20:39
Avslutning för säsongen.
ÄLI Pojkar födda 12 - Idag, 12:29
Ingen träning på Valborg
ÄLI Flickor födda 12-13 - 30 apr
Änglacupen
ÄLI Flickor födda 12-13 - 23 apr
Änglacupen på lördag 27:e april
ÄLI Pojkar födda 14 - 23 apr
Info om Änglacupen på lördag 27:e april
ÄLI Pojkar födda 12 - 23 apr
Kioskhjälp 27/4
ÄLI Basketskola fr. 8 år - 13 apr
Viktig info i slutet av denna säsong
ÄLI Pojkar födda 14 - 11 apr
Månadsrapport Mars
ÄLI Pojkar Junior - 9 apr
Härlig derbyseger!
ÄLI Flickor födda 08-09 - 8 apr
4 finaler och 4 vinster!
28 apr, 16:25 2 kommentarer
Stort Grattis till våra F14, P14,, F12/13 och P12 som vann finaler igår i Änglacupen och därmed gick hem med pokalerna.
Tack till alla som hejade och hjälpte till denna dag.
Tack/Äli basket
ÄnglaCupen 2024
27 apr, 10:20 0 kommentarer
Kioskschema på Änglacupen!
26 apr, 07:17 0 kommentarer
Stort Tack till er som hjälper till och här kommer schemat.
8.00-10.00
Julia de Pedes mamma
Ifigeneias mamma
Peter Henningsson
Mattias Forsmark
10.00-12.00
Andrea Nyman
Kajsa Kurtsson
Susanne Gesterling
Gabriella Strand
12.00-14.00
Paulin Larsson
Spelare från damlaget
14.00-15.30
Joel Jahrl
Spelare från damlaget
Sommarfest 2024
25 apr, 17:09 0 kommentarer
Söndagen 19/5 kommer årets sommarfest att genomföras på Kungsgårdsskolas uteplaner. Avslutningen är för alla ungdomslag samt våra två seniorlag. Dvs pojkar/flickor födda 2014 och tidigare.
Kl11.00-14.00
Träningskläder
Lättare lunch kommer att serveras (förhoppningsvis grillat ifall vädret tillåter)
Årets ÄLI-hjärta kommer delas ut i varje ungdomslag
Petra och Blerina
Fler nyheter
Kommande matcher
Tor 9/5
09:00 |
Högsbo Basket Valhalla C |
Tor 9/5
12:45 |
Sigtuna BBK Valhalla C |
Fre 10/5
17:15 |
KFUK-KFUM Huddinge BBK Valhalla C |
Senaste resultat
Sön 28/4
12:30 |
ÄLI Flickor födda 10-11 Rönnehallen stora, Ängelholm |
37-102 |
Sön 28/4
10:40 |
Bankeryd Skövde B |
37-28 |
Sön 28/4
10:30 |
Aros Basket Djurgårdsskolan |
31-25 |
Lör 27/4
22:00 |
Viby Basketklubb Skövdehem Arena |
35-45 |
Lör 27/4
18:30 |
Sala BBF Torsharg |
13-20 |
Lör 27/4
16:20 |
Arvika Basket Skövdehem Arena |
42-52 |
Lör 27/4
14:30 |
Eskilstuna BBK Volvo B |
38-30 |
Lör 27/4
12:10 |
LIDBAS Skövdehem Arena C |
15-44 |
Fre 26/4
19:30 |
Kvarnby Basket Skövdehem Arena |
22-49 |
Fre 26/4
18:45 |
KFUM Örebro Basket Vilsta |
22-33 |
Kommande aktiviteter
Fre 3/5
16:00-17:00 |
ÄLI Pojkar födda 10 »
Träning
Rönnehallen A |
Fre 3/5
17:00-18:30 |
Teknik-P/F äldre »
Teknik Äldre
Rönnehallen |
Fre 3/5
17:00-18:30 |
ÄLI Flickor Junior »
Teknikträning
Rönnehallen A |
Fre 3/5
17:00-19:00 |
ÄLI Flickor födda 08-09 »
Lagträning
Rönne B |
Lör 4/5
10:40-13:00 |
ÄLI Flickor födda 14 »
Matcher i Rydebäck
Rydebäckshallen |
Sön 5/5
10:00-11:00 |
ÄLI Basketlek 5-7 år »
Träning
Rönnehallen |
Sön 5/5
15:00-16:00 |
ÄLI Pojkar födda 14 »
Avslutning för säsongen.
Rönnehallen |
Sön 5/5
16:00-17:00 |
ÄLI Pojkar födda 12 »
Avslutning för säsongen
Rönnehallen B |
Mån 6/5
17:00-18:20 |
ÄLI Flickor födda 10-11 »
F10/11 träning
Rönnehallen A |
Mån 6/5
17:00-18:00 |
ÄLI Flickor födda 12-13 »
Träning F12
Rönnehallen B |